دستگير كردن روسیه آمریکا بین الملل خطر وقوع جنگ اتمی

دستگير كردن: روسیه آمریکا بین الملل خطر وقوع جنگ اتمی سازمان ملل سلاح های اتمی سقوط شوروری سابق جنگ سرد

گت بلاگز وب‌گردی پزشکانی که طبابت نمی کنند ، ماجرای ۱۱ هزار دکتر گمشده

آنطور که مدیر شرکت نظام پزشکی کشور عنوان داشته هست، در سال های اخیر ، ۱۱ هزار فارغ التحصیل پزشکی، هنوز جهت دریافت شماره نظام پزشکی، به این شرکت مراجعه نکرده

پزشکانی که طبابت نمی کنند ، ماجرای ۱۱ هزار دکتر گمشده

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، عنوان سرمایه گذاری 8 ساله ای که دولت جهت تک تک فارغ التحصیلان رشته پزشکی در کشور هزینه می کند تا یک دکتر عمومی وارد جامعه شود، مسئله ای نیست که نسبت به آن بی اعتنا بود. چون، خوب می دانیم که هر سال بر سر نشستن روی صندلی های دانشگاه های علوم پزشکی، چه مسابقه سخت و فشرده ای بین صدها هزار نفر در کشور رقم می خورد که دست آخر تعداد اندکی از آنها بتوانند مجوز قبولی در کنکور و نشستن روی صندلی پزشکی را کسب کنند.
بنابراین هنگامی که عنوان می شود که حداقل 11 هزار نفر در این سال ها بعد از فراغت از تحصیل در رشته پزشکی، هرگز به سراغ طبابت نیامده اند، علامت سئوال بزرگی را در برابر ما قرار می دهد که این افراد کجا رفته اند.

عبارات مهم : پزشکی

اصغر سلیمی نماینده مردم سمیرم در مجلس و دارای مدرک دکترای پزشکی، در تصویر العمل به بیانات مدیر شرکت نظام پزشکی مبنی بر خروج 11 هزار دکتر از حوزه درمان، گفت: بحث پزشکی در کشور کلاف سردرگم شده است و هنوز جهت حمایت از پزشکان و استفاده درست از ظرفیت آنها در حوزه بهداشت و درمان برنامه ریزی نشده است.
وی ادامه داد: زمانی که پزشکان فارغ التحصیل می شوند اغلب نگاهشان به مراکز استان ها و کلانشهرها به خاص پایتخت کشور عزیزمان ایران است درحالی که تعداد پزشکان متخصص و فوق تخصص زیاد است لذا این افراد ترجیح می دهند به شغل دیگری غیر از پزشکی روی آورند یا به خارج از کشور مهاجرت کنند.
سلیمی یادآور شد: باید سهمیه ارائه شده است به پزشکان مدیریت شود و افرادی که می توانند در مناطق محروم خدمت کنند بکار گرفته شوند ضمن آنکه بومی گزینی نیز باید جزو اولویت های وزارت بهداشت قرار گیرد.
عضو هیات رئیسه کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس، گفت: با توجه به اینکه دولت جهت دانشجویان پزشکی هزینه زیادی می کند لذا اگر از ظرفیت پزشکان استفاده نشود به ضرر کشور و مصالح ملی است و باید جهت برطرف آن تدابیری اندیشیده شود.
محمد نعیم امینی فرد سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه 11 هزار دکتر گمشده ناشی از مهاجرت و بیکاری پزشکان جوان هست، گفت: این تعداد از پزشکان به دلایل متفاوت اعم از بیکاری، مهاجرت یا عدم میل به به ادامه رشته پزشکی، تمایلی جهت فعالیت در این عرصه ندارند و اقدام به ثبت پروانه مطب نمی کنند.
وی ادامه داد: متاسفانه تعداد قابل توجهی از این افراد مهاجرت کردند و جهت استفاده از وقت های شغلی و تحصیلی به کشورهای دیگر مهاجرت کردند. از سوی دیگر، تعدادی از پزشکان جذب حرفه پزشکی نشده و در واقع انگیزه مورد نیاز را نداشتند که به نظر می رسد باید پرسشها پزشکان جوان بیش از گذشته پیگیری شود تا انگیزه بیشتری جهت ورود در عرصه سلامت بین پزشکان شکل گیرد.
وی یادآور شد: باید تمهیداتی اندیشیده شود تا حداقل نیازهای مالی پزشکان جوان فراهم شود البته با طرح دکتر خانواده وزارت بهداشت قاعدتا نباید مشکلی در زمینه عدم بکارگیری پزشکان عمومی را داشته باشیم ولی به نظر می رسد اغلب مراکز خالی از دکتر در مناطق محروم وجود دارد که بسیاری از این پزشکان تمایلی جهت ارایه خدمت در مناطق محروم ندارند.
امینی فرد تصریح کرد: باید تامین دوام نیروهای دکتر اعم از عمومی و متخصص و پیراپزشکان مورد توجه قرار گیرد و طرح بومی گزینی را با جدیت پیگیری کنیم.
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: بر اساس طرح بومی گزینی، وقت های شغلی موجود از همان مناطق به تعداد کافی و با اخذ تعهدات طولانی مدت حتی تا سه برابر مدت تحصیل نسبت به اصلاح اوضاع فعلی اقدام کنیم.
منبع: مهر
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: پزشکی | پزشکان | بهداشت | مهاجرت | استفاده | مناطق محروم | پزشکان گمشده | نظام پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog